مورد کاوی تدوین استراتژی بر اساس رویکرد مبتنی بر منابع در صنعت کشت گیاهان دارویی

مثال: استراتژی بر اساس رویکرد مبتنی بر منابع

پرورش گیاهان دارویی

۱- سرآغاز:  حدود ۲۵ سال پیش یک فرد خوش ذوق و علاقه مند به طبیعت و البته دارای روحیه کارآفرینی با همکاری یک دانشمند حوزه کشاورزی تصمیم به پرورش گیاهان دارویی می گیرند. آن چیزی که در افق ذهن آنها نقش بسته بود بهبود سلامت جامعه از طریق مصرف گیاهان دارویی و البته کسب برتری در تامین مواد اولیه دارویی طبیعی بود.

۲- تامین دارایی:  دارایی این گروه ۱۰۰ نوع بذر اصلاح شده بود که در اختیار داشتند و از طریق فروش بخشی از سهام به یک گروه سرمایه گذار چاشنی اولیه حرکت خود را آماده کردند.

۳- توسعه قابلیت:  آنها به منظور ایجاد زمینه مستعد پرورش این گیاهان مجبور بودند بوم مناسب کشت این گیاهان را در کل کشور پیدا کنند و البته بتوانند بذر ها خود را به یک مزرعه حاصلخیز تبدیل کنند. برای این مهم سالها تلاش کردند.

۴- ایجاد شایستگی:  پس از توفیق آنها در پرورش یک سوم از بذر ها حالا آنها نیازمند آن بودند که بتوانند این بذر ها در حجم انبوه کشت کنند. آنها مدل تولید پراکنده و از طریق مشارکت با کشاورزان را برگزیدند. و توانستند ده ها کشاورز را مجاب کنند که برای آنها تولید کنند و کل محصول را به آنها بفروشند.

۵- ایجاد شایستگی محوری:  به منظور افزایش ضریب بهره وری کاشت، داشت و برداشت، افزایش سرعت کشت و کاهش بهای تمام شده، آنها مجبور شدند روش ها و ماشین آلات جدید کشاورزی بسازند که سرعت عملیات آنها را تا ده ها برابر افزایش می داد. با این روش آنها توانسته بودند به یکی از مهمترین تامین کنندگان مواد موثره دارویی تبدیل شوند.

۶- خلق مزیت رقابتی:  نهایتا آنها از طریق تولید بسته بندی های خاص، ایجاد یک برند مناسب، ساماندهی تولید و سپردن شبکه توزیع به یک شرکت توزیع قدرتمند در حوزه دارو توانستند به اولین برند تولید گیاهان دارویی در کشور تبدیل شوند. این فرآیند ۲۵ سال طول کشیده است.

@Raveshmand

پاسخی ارسال نمایید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>